جستار – اقتصاد مقاومتی

این موضوع یک هشدار جدی برای اقتصاد ایران است که مرکز پژوهشهای مجلس نیز به این گزارش اشاره کرده است. لازمه تحقق این مهم این است که شرکتهای خصوصی در متن قرار گرفته و شرکتهای خصولتی به حاشیه رانده شوند و محور اقتصاد نباشند. ایران باید با تغییر رویه شرایط را مهیا کند تا اقتصاد بر مبنای فعالیت بخش خصوصی به راهش ادامه بدهد. در واقع وقتی بخش مسکن که در اقتصاد نقشآفرینی مهمی دارد با این شرایط مواجه میشود، همه ساختار اقتصادی تحتتاثیر قرار میگیرد. من چند روز پیش بود در یک صحبتی گفتم هر حرکتی که دولت در زمینهی مسائل اقتصادی میکند، بایستی برای ما روشن باشد که این کجای اقتصاد مقاومتی قرار میگیرد. دکتر رئیسی، مشی دولت را پیگیری و اجرای مصوبات استانی اعلام کرد و با تاکید بر اینکه از چند طریق تلاش میکنیم این مصوبات مشمول مرور زمان نشود، گفت: ارتباط واقعی با مردم، بسیاری از مشکلات را حل میکند و مدیران دستگاهها و نهادهای استانی هم باید با مردم در ارتباط باشند.

رئیس جمهور دیپلماسی همسایگی را از محورهای سیاست خارجی دولت دانست و گفت: استانهای مرزی با هماهنگی وزارت امور خارجه با کشورهای همسایه ارتباط برقرار و حتما بازارچههای مرزی را هم فعال کنند. البتّه دولت محترم در زمینهی اقتصاد مقاومتی کارهایی کردهاند؛ ما گفتیم یک ستاد فرماندهی تشکیل بدهید برای اقتصاد مقاومتی، تشکیل دادند و معاون اوّل رئیس جمهور محترم را در رأس آن گذاشتند؛ کارهایی هم کردند، گزارشش را هم به من دادند که من امروز در پیام اوّل سال به ملّت عزیزمان این را گفتم؛ منتها اینها کارهای مقدّماتی است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، دکتر خاندوزی وزیرامور اقتصادی و دارایی در این بازدید، در جریان روند پاسخگویی به مطالبات مردمی، اصناف، واحدهای تولیدی و فعالان اقتصادی استان گلستان قرار گرفت. در این بازدید رؤسای ادارات ، بانک ها و دفاتر بیمه استان ، مهمترین مطالبات مردمی را به وزیر اقتصاد گزارش دادند.

فقر مطلق مهمترین مسئله فعلی نظام است و به نظر میرسد ارزش آن را دارد که تصمیمات شجاعانه برای حل آن گرفته شود. بنابراین یکی از مهمترین شاخصهای ما، شاخص عدالت اجتماعی است. در تأمین این سیاستها، تحرکی در اقتصاد کشور و بهبودی در این شاخصها در نظر گرفته شده؛ و از همهی این شاخصها مهمتر، شاخص کلیدی و مهم عدالت اجتماعی است. همه اینها زمانی محقق میشود که ایران و ترکیه بنا را بر شراکتی توام با رفاقت و برادری بگذارند تا از این طریق به منافع دوجانبه برسند. یعنی اینکه با همه بحرانها، تحریمها و جنگ اقتصادی و پس از چندین سال رشد سرمایهگذاری منفی، ارزش بازار سهام ایران به دلار 6 برابر بازار سهام ترکیه شده است. دکتر رئیسی با اشاره به ارزش کارگروههای جهادی در کشور ضمن اعلام حمایت دولت از آنان، اظهار داشت: با ساز و کار شورای عالی جهاد و بسیج سازندگی، میتوان از کمک جوانان بهره گرفت و اقدامات آنها را سازماندهی کرد. جالب است بدانید ارزش دلاری بازار سرمایه (سهام) ایران نسبت به ترکیه در 4 سال گذشته 6 برابر شده است. هم ترکیه میتواند از ظرفیتهای ایران استفاده کند، هم ایران از داشتههای ترکها. دکتر رئیسی با اشاره به بازدید امروز از بندر ترکمن و جزیره آشوراده، ضمن ابراز تاسف از معطل ماندن نعمتهای خدادادی در این مناطق به علت دیوانسالاری و مسائل اداری گفت: امروز یکی از صنایع مهم در این استان، صنعت گردشگری است که فعال شدن آن میتواند باعث اشتغالزایی و کاهش بیکاری شود.

امروز صنایع دانشبنیان از جملهی کارهائی است که میتواند این خلأ را تا میزان زیادی پر کند. دلیل توانایی اینکه اینها به خون امام بزرگوار و به خون این انقلاب تشنه بودند از روز اول. به همین دلیل امیدها برای ترمیم فضا و بازشدن گرههای اقتصادی کمرنگتر شده است. همچنین در زمینه فولاد و پتروشیمی وضعیتی مطلوب برای همکاریهای دوجانبه وجود دارد. گفتمانسازی در خصوص اقتصاد مقاومتی و تبدیل آن به یك گفتمان عمومی، بسیاری از مشكلات را بر طرف و كارها را تسهیل خواهد كرد. دیدم. خیلی لازم است به نظر من -اگر وقت کنند آقای رئیسجمهور یا لااقل آقای جهانگیری- که بخواهید و ببینید مجموعهی بسیج در مورد اقتصاد مقاومتی چه کارهایی میتوانند انجام بدهند و ظرفیّتش را دارند؛ ظرفیّت خیلی خوبی است. یعنی دلار در طول 3 سال و چند ماه از کمتر از 4 هزار تومان به 28 هزار تومان رسیده است، در حالی که این شوکها در اقتصاد ترکیه وارد نشد و نظر به ثبات اقتصاد کلان و آرامش فضای اقتصادی و نبود هرجومرج، این کشور از وضعیت و رشد اقتصادی خوبی برخوردار بود.

دیدگاهتان را بنویسید