معرفی اقتصاد سلامت – انجمن علمی اقتصاد سلامت ایران

رئیس جمهور همچنین با تاکید بر ضرورت فعال شدن اقتصاد دریا در گلستان، آن را زمینهساز اشتغال و تولید در استان دانست. از طرف دیگر، پیچیدگی زیاد مسائل اقتصادی کشور و ضرورت استفاده از دانش روز اقتصاد در سیاستگذاری و ترسیم چشم اندازهای آتی، موجب راه اندازی رشته علوم اقتصادی و مهندسی سیستمهای اقتصادی اجتماعی در گرایش اقتصاد در این دانشکده گردید. در چنین حالتی فساد بطور چشمگیر کمرنگ خواهد شد، همانطور که اقتصاد ترکیه فساد رسمی کمتری را به خود میبیند و شفافسازی اقتصاد موجب میشود تحرکات سوءاستفادهکنندگان مغفول بماند. اینکه سیاستهای خارجی دولتها در مناسبات اقتصادی اثر میگذارد، غیرقابل انکار است. به همین دلیل امیدها برای ترمیم فضا و بازشدن گرههای اقتصادی کمرنگتر شده است. آیا کسی تا به حال شنیده است که دولت ترکیه مرزهایش را روی بازار لوازم خانگی ایران و سایر شرکایش ببنند؟ دکتر رئیسی با اشاره به ارزش کارگروههای جهادی در کشور ضمن اعلام حمایت دولت از آنان، اظهار داشت: با ساز و کار شورای عالی جهاد و بسیج سازندگی، میتوان از کمک جوانان بهره گرفت و اقدامات آنها را سازماندهی کرد. در مورد بخش کشاورزی؛کشاورزی اهمّیّت حیاتی دارد. حالا فعالیت اقتصادی دولت در یک بخشهای ناگزیری، قهراً وجود خواهد داشت؛ لکن باید فعالیت اقتصادی به مردم داده بشود؛ که در این سیاستها مورد ملاحظه قرار گرفت.

شهبازی گفت: بودجه ۱۴۰۱ باید الگویی برای حرکت در سالهای آینده با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری برای دستیابی به اهداف مورد نظر کشور باشد. عضو سابق هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه «برخی مسئولان هنوز فکر میکنند با رفع تحریمها و کاهش فشارها در آینده نزدیک میتوانند شاهد بهبود نسبی وضعیت باشند» گفت: این تفکر اشتباه و خوش خیالانه است. همچنین به دنبال آن است که درآمد ۴۰% از جمعیت فقیر کشورهای عضو را افزایش دهد. همچنین در زمینه فولاد و پتروشیمی وضعیتی مطلوب برای همکاریهای دوجانبه وجود دارد. لازمه تحقق این مهم این است که شرکتهای خصوصی در متن قرار گرفته و شرکتهای خصولتی به حاشیه رانده شوند و محور اقتصاد نباشند. یعنی شرکتهایی که در حاشیه یا وابسته به دولت یا نهادهای قدرت راهاندازی شده و فعالیت میکنند، در فضایی رقابتی و بدون رانت باید امکان ادامه فعالیت داشته باشند. البته به این شرط که دو کشور سعی کنند در بحث گردشگری یا صنایع پاییندستی مثل صنایع و پوشاک مکمل هم شوند. عضو کمیسیون برنامه و بودجه در پایان خاطر نشان کرد: دولت باید نسبت به فروش این اموال احساس مسئولیت داشته باشد در این صورت درآمدهای خوبی خواهد داشت.

۳. در فصلنامه علمی اقتصاد و تجارت نوین، پس از پذیرش مقاله، نوع مقاله (پژوهشی) در صفحه اول هر مقاله درج می شود (آیین نامه کمیسیون مجلات وزارت علوم، ماده۲، بند۶). درگذشت دکترپژویان که عمر خود را بی وقفه در راه کسب و نشر علم اقتصاد و به ویژه پایه گذاری اقتصاد بخش عمومی در دانشگاه های کشورو تربیت نیروی انسانی ماهر گذراند زیان بزرگی به جامعه علمی ایران است. سیاست پولی انقباضی: سیاست هایی هستند که با کاهش عرضه پول در جامعه، سعی در بهبود شرایط اقتصادی دارند. البتّه اگر بخواهیم اقتصاد داخلی رونق پیدا کند باید صادراتِ خوب داشته باشیم، وارداتِ بهمورد داشته باشیم، ارتباطات اقتصادی داشته باشیم؛ در این تردیدی نیست. البتّه خوشبختانه اشاره کردند؛ اخیراً با آقای حجّتی هم دیدار داشتیم، آقای نعمتزاده هم که خب بیاناتشان در مطبوعات و مانند آن پخش میشود و آدم میشنود -خب امروز از اینها استفاده نکردیم که مطلبی بگویند- بخصوص در خصوصِ صنعت و کشاورزی، واقعاً کارهای زیادی وجود دارد که اینها بایستی بیاید پای کار، یعنی ظرفیّتها فوقالعاده است. این موضوع یک هشدار جدی برای اقتصاد ایران است که مرکز پژوهشهای مجلس نیز به این گزارش اشاره کرده است. وی با انتقاد از وضعیت تراز تجاری خارجی کشور اذعان کرد: ما سالانه ۱۴۰میلیون تن محصولات مختلف صادر میکنیم که تنها ۴۰میلیارد دلار ارزش دارد، این یعنی صادرات کشور ما محصولاتی با ارزش افزوده پایین است و هنوز دچار تمایل به خامفروشی یا تولید محصولات ساده هستیم که خود این نماد بازتولید فقر و تورم توسط مدیریت است.

اگر بتواند هزینهها را نیز کنترل کند، افسار تورم کشیده خواهد شد. علیرضا شهبازی در ادامه به موضوع بودجه ۱۴۰۱ و بررسی آن در صحن علنی مجلس پرداخت و گفت: هدف دولت، مجلس، کمیسیون تلفیق و برنامه و بودجه این است که در بودجه ۱۴۰۱ تورم به شکل سالهای قبل وجود نداشته باشد و تا حد قابل قبولی مهار شود. ممکن است سرمایه انسانی مناسبی در کشوری وجود داشته باشد، اما ساز و کار مناسبی برای استفاده از آن ها وجود نداشته باشد. خب این گفته شد که حالا به جای اینکه جادّه را درست کنند میروند سراغ هواپیما؛ این حرف درستی است، یعنی ما هم این اشکال را داریم؛ منتها این را توجّه داشته باشید و من هم بارها قبلاً گفتهام که رهبری نمیتواند در تصمیمگیریهای موردیِ دستگاههای گوناگون دولتی مدام وارد بشود و مدام بگوید این باشد، این نباشد؛ این نمیشود. به گزارش برنا، سید ابراهیم رئیسی در ادامه سفر به استان گلستان در دیدار نخبگان، علما، خانواده شهدا، ایثارگران و اقشار مردم گلستان با تبریک حلول ماه شعبان، گفت: در گلستان مردمانی از اقوام مختلف در کنار یکدیگر زندگی میکنند و وحدت، انسجام و یکپارچگی آنان ارزشمند و ستودنی است.

دیدگاهتان را بنویسید